SPOLEK NA ZAKLÁDÁNÍ KNIHOVEN VE SLEZSKU

Podle vzoru zakládaných spolků na Opavsku se i na Těšínsku a poblíž Ostravy a Frýdku zakládají spolky. Po založení Matice Opavské r 1877 se zvyšují snahy o povznesení všech slezských Čechů. Matice Opavská vydávala od r. 1891 Věstník Matice Opavské, který byl téměř ve všech českých knihovnách na Těšínsku. Kromě toho M.O. vydávala svou knihovnu a "Slezskou knihovničku." Řada podnětů vycházela z myšlenky na zakládání knihoven na Těšínsku. Tento úkol později převzal samostatný spolek pro zakládání knihoven ve Slezsku. Ten vznikl na podnět některých mladších kněží z Opavy a okolí za spolupráce šesti profesorů českého gymnázia v Opavě. Ustavující valná hromada se konala 24.9.1891 v Opavě. Účel spolku formuloval dp. Florian Lužný takto:

"Z Ostravska na Opavsko vane vítr, který je nebezpečný v ohledu národním i náboženském; a tomuto dvojímu nebezpečí, které se šíří novinami i časopisy, neubráníme se jinak nežli dobrými lidovými knihovnami. Proti knize je třeba postaviti knihu."

Z podnětu Matice Opavské a pomocí tohoto spolku byly založeny nebo doplněny knihovny na mnoha místech Těšínska.

Činnost tohoto spolku byla zaměřena nejen k zakládání knihoven, ale i k rozesílání časopisů. Již v r. 1898 rozšířil 1120 knih a knihovnám předplácel 32 časopisy.

Také ve Frýdku byl na podnět Spolku pro zakládání knihoven založen v roce 1895 "Hospodářský spolek." Počet knih tohoto spolku činil 110 svazků.

Už v roce 1914 se poukazovalo na to, že v knihovnách je braková literatura. "Bohužel, naše knihovny jsou pořádně zanedbány. Nenalézáme v nich to, co by tam na předních místech mělo býti: sbírka všech děl slezských autorů = Čechů, českých i moravských a teprve překlady z cizích luhů. V našich knihovnách jsou po většině knihy darované, braky, které se dárcům nehodily..."